Tunel ze stromu

12.11.2016

Tunel ze stromu se nachází v národní parku Seqoia získal své jméno po sekvojovci obrovském, jenž tvoří jeho dominantu.

Botanici rozlišují dva druhy velikánů v říši stromů: sekvojovec obrovský, kterému se lidově říká mamutí strom, a sekvoj vždyzelená. Sekvoje jsou "štíhlejší" než sekvojovce a dorůstají do větší výšky. V současné době je nejvyšším stromem na světě sekvoj Hyperion v Redwoods State Parku v Severní Kalifornii, která má 115,6 m. V minulosti byly však pokáceny stromy i přes 140 m vysoké. Tak obrovské stromy potřebují pro svůj růst velké množství živin a vody. Aby se o ně nemusely dělit s další vegetací, pracovníci národního parku úmyslně zakládají požáry, které ji vypálí, sekvojím však neuškodí, protože mají kůru do hloubky až jednoho metru a jsou nasáklé vodou jak houby.
Nejproslulejším stromem národního parku je sekvojovec Generál Sherman. Jméno získal podle velitele W. T. Shermana, který v občanské válce Severu proti Jihu (1861-1865) bojoval na straně Severu a po porážce o autonomii usilujícího Jihu a prosazení centralistické koncepce se později stal vrchním velitelem armády USA.

Stromy se zde dorůstají do délky několika desítek metrů, nejvyšším stromem v parku je General Sherman - vysoký 83,8 metry a s 31,3 metry v obvodu.

Jde o jeden z nejvyšších volně rostoucích stromů na světě a jednu z hlavních atrakcí parku. Zajímavostí je také Tunnel Log, 84 metrů dlouhý a 6,4 metru tlustý sekvojovec, který při bouři v roce 1937 spadl přes silnici v parku. Správa parku strom neodstranila, jen v něm vyřezala tunel pro auta, která stromem projíždí.


Další články

I vy jste si jako malé děti hráli se zápalkami případně jste zkusili zapálit celou krabičku najednou. Síla ohně naprosto fascinuje lidskou mysl už od pradávných věků. Užijte si naplno tu ničivou sílu tohoto nádherného elementu v tomto trendujícím youtube videu.