Snímky NASA o změně povrchu Země v posledních letech

10.11.2016

Jak je známo, tak vzhled naší planety se neustále mění v důsledku mnoha různých faktorů. Jeden z hlavních faktorů je také známý jako globální oteplování. Mnoho lidí se ke globálnímu oteplování staví velice skepticky a považují to ho za mýtus. Vědci z NASA se rozhodli dokázat, že ke globálnímu oteplování opravdu dochází, pomocí fotografií, které ukazují, jak se měnila zemská tvář v posledních letech a desetiletích. Spolu s Business Insider vám nabízíme ty nejlepší snímky ze sbírky kosmické agentury.

Vodní nádrž Elephant Butte, USA

Tuto nádrž nalezneme podél řeky Rio Grande v Novém Mexiku a situace v ní je nejhorší od roku 1972. Tyto dva obrázky ukazují, jak se nádrž změnila za posledních 19 let od roku 1993 do roku 2004.

Jezero Mar Chiquita, Argentina

Slané jezero Mar Chiquita, které je často nazýváno také jako "malé moře", v posledních 13 letech ztratilo téměř polovinu svého objemu. Příčinou toho bylo sucho a zavlažování vodou z jezera. Jedním z důsledků snížení hladiny vody v jezeře, jsou písečně bouře. Jen pro zajímavost, v důsledku vysušení jezera voda v něm se stává každý rok slanější.

Bastrop, Texas

Výrazně změnila svůj vzhled texaská oblast Bastrop po letním suchu v roce 2011. Tehdy požáry zničily 13 111 hektarů lesa a téměř 20 tisíc domů. Požár se stal největším v dějinách Texasu.

Lesy v Rondônii, Brazílie

K aktivnímu vlivu měnících se klimatických podmínek na povrchu planety přispívá také ve velké míře i člověk svojí průmyslovou aktivitou. Dalším dobrým příkladem toho, jaký dopad to má pro naší milovanou zemi poslouží i příběh z jednoho z nejmladších brazilských států - Rondônia. Ten vznikl v pouhých pár desítkách let, v místě dříve neproniknutelné džungle v Amazonii. Je pochopitelné, že hlavní problém tohoto nového státu bylo masové vykácení deštných pralesů. Foto zleva bylo pořízeno v roce 1975. Obrázek na pravé straně zachycuje nový stát v roce 2009


Další články

I vy jste si jako malé děti hráli se zápalkami případně jste zkusili zapálit celou krabičku najednou. Síla ohně naprosto fascinuje lidskou mysl už od pradávných věků. Užijte si naplno tu ničivou sílu tohoto nádherného elementu v tomto trendujícím youtube videu.