Neuvěříte, jakých rozměrů dosáhl tento strom

13.11.2016

V Brazílii, ve městě Parnamirim, již přes sto let roste celý les, který se skládá pouze z jednoho stromu ledvinovníku západního, známého spíše ořechy kešu. Obvykle strom ledvinovníku dosahuje 10 - 12 metrů do výšky a má krátký kmen s množstvím větví. Avšak kvůli dvěma genetickým anomáliím, strom, který dostal název Pirangi, se rozrostl do stran a dosáhl obrovské rozměry.

První genetická anomálie stromu je, že neroste do výšky. Jeho větve rostou do stran a ohýbají se pod svou vlastní váhou až po zem. Tehdy přichází na řadu druhá anomálie, při kontaktu se zemí se větve zakořeňují a následně opět směřují vzhůru. Později se znovu sklánějí k zemi, zakořeňují a tak dále nesčetněkrát. Tímto způsobem se strom šíří do všech stran a připomíná bengálský Fíkus se svými vzdušnými kořeny. Tento unikátní strom byl vysazen v roce 1888 rybářům Luiz Inácio de Oliveira. Do roku 1955 se strom rozšířil na plochu 2000 metrů čtverečních. V roce 1994, kdy byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů, strom dosáhl plochu 7300 metrů čtverečních. V současnosti roste strom již na ploše 8500 metrů čtverečních a pokračuje obsazovat okolní volné pozemky. Strom už ohrožuje okolní cesty, ale úřady mu nechtějí ořezávat větve, protože mají strach z poškození stromu, což může mít vliv na zpomalení jeho růstu, protože strom se stal populárním turistickým místem.
Odhaduje se, že každý rok strom Pirangi vyprodukuje kolem 80 000 ořechů kešu a kromě toho, zbytek plodu má široké použití. Například, obal ořechů slouží jako materiál při výrobě brzdových destiček pro automobily.

Další články

I vy jste si jako malé děti hráli se zápalkami případně jste zkusili zapálit celou krabičku najednou. Síla ohně naprosto fascinuje lidskou mysl už od pradávných věků. Užijte si naplno tu ničivou sílu tohoto nádherného elementu v tomto trendujícím youtube videu.