Loď která může plout donekonečna

08.11.2016

Švýcarský výrobce lodí Solarwave nabízí bonitním zákazníkům unikátní stejnojmenný solární katamarán. Díky vlastní solární elektrárně a velkokapacitním bateriím je dosah lodě Solarwave prakticky nekonečný.

Jachty využívající konstrukce katamarán jsou čím dál tím oblíbenější. Typická konstrukce s dvojitým trupem vykazuje na moři větší stabilitu a především menší odpor ve vodě. Například při nízkých rychlostech, aby katamarán zvýšil dvojnásobně rychlost, musí motor dodat čtyřikrát větší výkon (oproti výchozí hodnotě). Loď s klasickým trupem musí dodat osmkrát větší výkon. Nízké nároky katamaránu na pohonnou jednotku využila firma SOLARWAVE, která společně s tureckou firmou Imecar představila sluncem poháněné jachty Solarwave 54 (délka 16,7 m), Solarwave 64 (19,4 m) a Solarwave 74 (22,5 m). Jediným zdrojem energie jachet Solarwave je 15kW solární elektrárna a baterie o kapacitě 80 kWh. Loď pohání dvojice elektrických motorů o výkonu 2x60 kW. Samozřejmě v případě potřeby je možné baterie jachty dobít v jachtařských přístavech (mariny).

Samozřejmě cestovní i maximální rychlost Solarwave je výrazně menší než u motorových jachet. Na druhou stranu solární lodě Solarwave nabízí nejen prakticky neomezený dojezd, ale také minimální provozní náklady, včetně nízkých nároků na údržbu. Nezanedbatelné jsou také velmi nízké vibrace elektrických motorů, tichý chod a ekologičnost - u elektromotorů nehrozí únik oleje do moře. Švýcarská firma ale pro zájemce nabízí "posilovače dosahu a pohonu" v podobě dvojice dieselových motorů o výkonu 2x110 až 2x220 kW. Motory jsou k elektrickému pohonu zapojeny paralelně - loď pohání elektrické nebo dieselové motory. V případě zapojení dieselových motorů je maximální rychlost Solarwawe 20 uzlů (37 km/h). Pokud nechcete vůbec řešit palivo pro motory, lze Solarwave vybavit také plachtami. V současné době švýcarská firma předala zákazníkovi první katamarán Solarwave. Stavba druhé lodi skončí na začátku příštího roku.


Maximální rychlost Solarwave je 12 uzlů (22 km/h) a cestovní 8 uzlů (15 km/h). Solární elektrárna v kombinaci s velkou baterií pak umožní, samozřejmě při vhodných meteorologických podmínkách, časově neomezenou rychlost plavby 5 uzlů (9 km/h). Katamarán Solarwave tak za jeden den urazí 216 km - a to při prakticky nulových nákladech! Solarwave je podle výrobce loď vhodná pro cesty přes oceán. Při rychlosti 5 uzlů Solarwave z pobřeží Nového Skotska dopluje do Španělska (nejrychlejší spojnice Severní Amerika - Evropa) za cca 19 dní. Toto je však teoretická doba - skutečný čas bude záviset na rychlostí proudění oceánu (např. Golfský proud).

Za základní verzi tak zaplatíte 2,5 milionu euro (67 milionů Kč). Na druhou stranu, můžete pak cestovat přes Atlantik prakticky zadarmo. Navzdory velké ceně švýcarská firma eviduje objednávku už na devět lodí Solarwave.


Další články

I vy jste si jako malé děti hráli se zápalkami případně jste zkusili zapálit celou krabičku najednou. Síla ohně naprosto fascinuje lidskou mysl už od pradávných věků. Užijte si naplno tu ničivou sílu tohoto nádherného elementu v tomto trendujícím youtube videu.