Diamantový důl Mir Rusko

04.12.2016

Důl Mir nebo také Mirna je bývalý diamantový důl, který je poblíž města Mirny, která se nechází ve východní oblasti Sibiře.V roce 2004, kdy byla veškerá důlní činnost ukončena, byl důl 525 m hluboký a 1200 metrů široký. Jedná se o druhý největší člověkem vytvořený otvor v zemi, po dole Bingham Canyon. Otvor je tak veliký, že ovlivňuje letové vlastnoti vrtulniků a letový provoz je tak nad dolem zakázán.

Důl byl otevřen v roce 1957. Extrémně drsná sibiřská zima zde trvá 7 měsíců. Během zimy horníci rozmrazují permafrost tryskovými motory a nebo jej odpalují dynamitem, aby získali přístup ke kimberlitu (kimberlit je intruzivní vyvřelá hornina, která je významným zdrojem diamantů). Červená šipka dole na fotce, směřující dolů, ukazuje na velký kamion. Patři mezi největší auta na světě a jeho rozměry jsou délka 13 m, šířka 7 m a výška 6 m. Dnes už důl poskytuje pouze uchvatnou podívanou, posuďte sami.

Další články

I vy jste si jako malé děti hráli se zápalkami případně jste zkusili zapálit celou krabičku najednou. Síla ohně naprosto fascinuje lidskou mysl už od pradávných věků. Užijte si naplno tu ničivou sílu tohoto nádherného elementu v tomto trendujícím youtube videu.