Jak správně vybrat mobilní telefon

Než začnete vybírat mobilní telefon, zamyslete se nad vašimi potřebami. Pokud víte, jaké funkce využijete a které můžete oželet, srovnání mobilních telefonů a porovnání cen bude snadné. Na těchto stránkách vám pomůžeme s výběrem telefonu vysvětlíme si rozdíly mezi jednotlivými typy dotykových displejů a jejich funkce. Poradíme s výběrem operačních systémů těch je celá řada. Momentálně a aktuálně nejpoužívanějšími jsou Google Android, Apple iOS, Microsoft Windows a BlackBerry.

Úhlopříčka 1 palec = 2,54 centimetru

Letmý pohled do katalogu mobilních telefonů vám napověděl, že v současné době vládnou telefony s dotykovým displejem, tedy telefony, které jsou ovládány dotyky prstu po displeji a chybí klasická hardwarová tlačítka pod displejem. Velikost displeje tedy dnes přímo udává velikost samotného telefonu, s čímž souvisí pohodlné čtení a hlavně pak ovládání. Je potřeba si uvědomit, že malý přístroj se sice snadno vejde do kapsy, ale zároveň se na něm špatně píšou SMS a občas "ty blechy" nejdou přečíst. A jakou velikost vybrat? Na to samozřejmě není jednoduchá odpověď. Za zlatý kompromis se dnes dají označit telefony s úhlopříčkou okolo 4″ palců - zachovají si kompaktní rozměry, text na displeji je dostatečně čitelný a zároveň se i relativně dobře ovládají. S tímto číslem lze samozřejmě hýbat, směrem dolů ale příliš nedoporučujeme - telefony s displejem menším než 4″ představují většinou nejlevnější přístroje, se kterými si sice bez problémů zavoláte, ale například brouzdání internetem či sledování videí a obrázků bude utrpením. Trend postupuje úplně opačným směrem - telefony se zvětšují a standardní rozměr TOP modelů činí dnes 5″ a více. Pokud stále řešíte, jak velký telefon by se vám líbil, zavítejte do první prodejny mobilních telefonů a jednotlivé velikosti si vyzkoušejte. Není ani tak důležitý typ či značka - například telefony se 4″ displejem mívají všechny obdobné rozměry a můžete se od toho odpíchnout. Další iformace získáte v našem slovníčku pojmů.


Fotoaparát

Megapixely nejsou vše. Počet megapixelů se stal tahákem na zákazníky a prodávající se tímto číslem velmi rádi chlubí - 8MPx fotoaparát v mobilu musí přece fotit skvěle, když to má více megapixelů než náš stávající kompakt, ne? Pravda je ovšem úplně opačná - počet megapixelů nám skoro nic nepoví o výsledné kvalitě fotografie. Je sice jasné, že například 2MPx fotoaparát nebude pořizovat skvělé fotky (většinou), na druhou stranu 8MPx fotoaparát rozhodně neznamená špičkovou kvalitu. Vysoký počet megapixelů může paradoxně kvalitu fotografií zhoršit - čipy v telefonech jsou totiž fyzicky menší, pixely jsou více nahuštěny a do fotek proniká nepříjemný šum. Rozhodně se tedy počtem megapixelů neřiďte - pokud má telefon kvalitnější optiku a dobrý software pro zpracování, bohatě si vystačí i s 8 MPx, i když konkurence nabízí třeba 13. A rada, jak odhalit dobrý fototelefon? Pokud se více zajímáte o fotografování, můžete se podívat i na další údaje fotoaparátů (světelnost, velikost čipu, typ snímače atp.) a podle toho odhadnout, jak kvalitně bude telefon fotit. Daleko snazší je se ovšem obrátit na Google a vyhledat recenzi daného telefonu, která povětšinou nabízí i ukázkové fotografie. Podle toho se pak velmi snadno rozhodnete, zda je pro vás kvalita fotografií dostačující.

Blesk

Důležitým prvkem focení je i blesk, především jeho síla. Většina mobilů používá LED diodu, někteří dokonce diody dvě. Silnější je pak už jen xenonový blesk.


Ram Paměť

512 MB RAM již nestačí. Velký pozor věnujte paměti RAM, která může tvořit tenkou hranici mezi plynulým chodem telefonu a "zasekaným" utrpením. Telefonem s 512MB pamětí již začínáte riskovat, že po pár spuštěných aplikací začne paměť docházet a telefon se začne velmi nepříjemně "kousat". Ačkoliv se vám možná bude snažit spousta lidí namluvit, že 512MB RAM je pro telefon s Androidem dostatek, my doporučujeme jako minimum 1 GB RAM. S touto velikostí už poběží systém dobře a stabilně a můžete spouštět více aplikací zároveň. Pokud se poohlížíte po výkonnějším modelu, rozhodně sáhněte po 2GB RAM paměti a uplatnění pro nejnáročnější uživatele najdou i 3 a více GB.


Interní Paměť

Pozor na malou interní paměť 4 GB vypadají na oko jako dostatečný prostor pro vaše data a aplikace, co říkáte? Nenechte se napálit. Papírově udávaná 4GB paměť vám ve výsledku dovolí o dost méně prostoru (klidně i jen něco málo přes 2 GB) pro veškerá data včetně aplikací. Můžete si potom být jistí, že stačí nainstalovat navigaci, několik aplikací, písniček a paměť je rázem fuč. Z této šlamastiky vás většinou nevysvobodí ani paměťová karta, neboť aplikace se stejně nejprve nahrávají do paměti zařízení a až potom lze některé přesunout na paměťovou kartu. Při nákupu si tedy pečlivě rozmyslete, zda jste na tuto situaci připraveni. Běžným uživatelům, kteří chtějí telefon především na volání a nebudou instalovat příliš aplikací, budou 4 GB stačit. Pokud ovšem chcete chytrý telefon používat naplno, raději se porozhlédněte po modelu s 8GB a větší pamětí. Pozor si také dejte na podporu paměťové karty - zdaleka ne všechny nové přístroje touto možností disponují. Pokud jste náročný uživatel, ani 16GB vnitřní paměť bez možnosti rozšíření o paměťovou kartu vám nemusí stačit.


Další články

Připravte se na druhý příchod Wade Wilsona alias Deadpoola (Ryan Reynolds). Možná s ním prožijeme okamžiky, kdy jako kuchař přežívá skoro smrtící hovězí útok a hned poté prahne po splnění svého velkého snu: stát se nejvyhledávanějším barmanem v Mayberry. A zároveň se chce vyrovnat s tím, že zcela ztratil chuť a snaží se tedy znovuobjevit správné...